Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Z uwagi na swoje małe rozmiary jest świetną opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej należy uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się poza klatkę. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o porządek w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej należy umieścić w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, do której może udać się na odpoczynek albo odstresować się, gdy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota